Ozon v akváriu

Ozon v akváriu.
Ozonizátor produkuje ozon O3 plyn s vysokou oxidační schopností, který zvyšuje výkon odpěňovačů a biologických filtrů. Voda je při použití ozonu křišťálově čistá v akváriu je omezen růst řas, ryby jsou vitálnější a zdravější s lepším vybarvením. Zabíjí patogenní organismy a parazity, odbourává dusitany a amonné sloučeniny zároveň zvyšuje redox potenciál a obsah kyslíku ve vodě. Ozon O3 je vysoce reaktivní plyn modré barvy a charakteristického zápachu s mimořádně silnými oxidačními účinky.

Ozonizátor Sander
-zvýší výkon odpěňovače a biologické filtrace v akváriu
-udržuje křišťálově čistou, průzračnou a zdravou vodu
-znatelně sníží zatížení dusičnany, dusitany a čpavkem
-zvýší redoxní potenciál a obsah kyslíku ve vodě
-sníží množství choroboplodných zárodků v akvarijní vodě
-ničí patogenní mikroorganizmy
-omezí růst nežádoucích řas
-odbourává žluté zbarvení vody a další škodlivé látky
-rozkládá organické látky, které vodu zbarvují a podporují růst řas
-produkuje ozon O3 s velmi vysokou oxidační schopností

použití je ozonizátorů Sander je vhodné pro mořská akvária, sladkovodní akvária, zahradní jezírka a podobně

vhodné pro provoz:
- s okolním vzduchem (vlhkost do 50 %)
- s vysoušeným vzduchem
- s kyslíkem

Umístění a připojení ozonizátoru
je vhodné ideálně na stěnu. Na zadní straně ozonizátoru jsou dva otvory pro upevnění zařízení na svislou stěnu pomocí šroubů. Ozonizátor musí být umístěn ve vhodné vzdálenosti od vodní hladiny tak, aby se voda nemohla vniknout zpět do zařízení hlavně v případě vypnutí zdroje napájení. Ujistěte se že je vždy zajištěno dostatečné proudění čerstvého vzduchu okolo zařízení aby nedošlo k přehřátí.

Připojení ozonizátoru při použití s odpěňovačem je možné silikonovou hadičkou nebo speciální hadičkou Sander ozoflex na konektor na přední straně zařízení. Nikdy nepoužívejte PVC hadičky, protože ozon leptá PVC a hadička se vám rozpadne.
Většina odpěňovačů má na čerpadle konektor speciálně určený na připojení ozonu nebo je tento konektor umístěný na tlumiči sání vzduchu odpěňovače. Většinou stačí ozon ze zařízení přisávat pasivně pomocí čerpadla odpěňovače. Pokud potřebujeme zvýšit účinnost ozonu v akváriu použijeme vzduchovací motorek, který tlačí vzduch skrz ozonizátor do konektoru připojení ozonu do odpěňovače. Pozor ozon nikdy nedávkujeme přímo do akvária např. pomocí vzduchovacího kamene vždy je nutné použít odpěňovač nebo speciální reaktor na ozon.

Pokud odpěňovač nemá konektor pro připojení ozonu vyvrtáme otvor pro hadičku s ozonem vrtákem 5 mm do tlumiče sání vzduchu a strčíme do něj silikonovou hadičku 4/6 mm s ozonem.

Čistění a údržba ozonizátoru
Výkon ozonizátoru snižuje prašné, znečištěné a vlhké prostředí. Doporučujeme čistit ozonizátor každých 3-6 měsíců a v případě potřeby i vyměnit silikonové hadičky přívodu vzduchu. Vytáhněte zdroj ozonizátoru ze zásuvky pozor nikdy nevypínejte ozonizátor vytažením konektoru zdroje z ozonizátoru častým vytahováním se poškodí vlhkotěsný konektor ozonizátoru. Odšroubujte 4 šroubky titanové destičky na čelní straně ozonizátoru opatrně zvedněte destičku dejte pozor ať nepoškodíte těsnění pod destičkou a po té opatrně otřete keramické a titanové destičky. Na čištění používáme papírový kapesník lehce namočený v lihu nebo čistém alkoholu. Nikdy nepoužívejte žádná rozpouštědla pro čištění ozonizátoru. Po vyčištění sestavte ozonizátor zpět dotáhněte šroubky do kříže při dotahování dejte pozor ať nepoškodíte těsnění pod titanovou destičkou.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat.