Vážení zákazníci, ve dnech 26-29.února 2024 bude v prodejně ZAVŘENO. U objednávek z e-shopu může dojít ke zpoždění v dodání. Děkujeme za pochopení.

LPS korály

LPS korály Large polyp stony corals jsou staviteli korálových útesů z uhličitanu vápenatého ve volné přírodě. Skelet těchto korálů je většinou typický oddělením jednotlivých polypů od sebe, tyto polypy mohou mít velikost od několika milimetrů do několika centimetrů. Některé druhy LPS jako jsou Favites spp. mohou růst velmi rychle, zatímco některým masivním solitérním LPS jako např. Scolymia, může trvat roky než vyrostou o 1 cm. LPS korály jsou tolerantnější k nepatrně zvýšeným dusičnanům a fosfátům ve vodě a měly by být pravidelně krmeny hrubším krmením např. mysis, krill případně speciální krmení pro LPS korály, které je důležité pro jejich optimální zdraví a růst v mořském akváriu.

Na světě existují tisíce různých druhů korálů a velká část z nich spadá do kategorie LPS. LPS korály mají velmi tvrdé skelety s velkými polypy, které pomáhají shromažďovat živiny z vody kolem nich. Existují v rozmanité škále tvarů a také v ohromném množství barev, ze kterých si můžete vybrat při navrhování svého domácího mořského akvária. Pokud tedy chcete provést správný výběr LPS korálů je důležité abyste nejprve měli představu o tom jaké jsou nároky na chov různých druhů LPS korálů.

Obecné parametry a požadavky na péči o méně náročné LPS korály jsou následující:

Teplota: 24-26°C
Salinita: 1,023-1,025
pH: 8,1-8,4
Uhličitanová tvrdost KH: 7-12 dKH
Vápník: 420-450 mg/L
Hořčík: 1290-1350 mg/L
PO4 : 0,02-0,05 mg/L
NO3 : 5-10 mg/L
Průtok vody: Nízký až střední
Osvětlení: Střední intenzita
Umístění: většinou spodní dvě třetiny akvária a dno