Vážení zákazníci, ve dnech 26-29.února 2024 bude v prodejně ZAVŘENO. U objednávek z e-shopu může dojít ke zpoždění v dodání. Děkujeme za pochopení.

SPS korály

SPS korály Small polyp stony corals jsou základními staviteli korálových útesů v přírodě. Většina těchto korálu roste rychleji než ostatní korály a vyznačují se tvrdou kostrou se stovkami až tisícovkami malých polypů většinou o velikosti 1-3 mm. Některé druhy SPS korálů rostou opravdu velice rychle např. 1 cm za 2 týdny a také naopak existují i druhy korálů jejichž růst je pomalý pouze pár milimetrů za rok. SPS korály vyžadují kvalitní parametry mořské vody pro chov v mořském akváriu a dostatek kvalitního světla po té vytvářejí základní struktury korálového útesu ve tvaru korálových větví a plátů.

Na světě existují tisíce různých druhů korálů a část z nich spadá do kategorie SPS. SPS korály mají skelety ve tvaru větví a plátů. Existují v rozmanité škále tvarů a také v ohromném množství barev, ze kterých si můžete vybrat při navrhování svého domácího akvária. Pokud tedy chcete provést správný výběr SPS korálů je důležité abyste nejprve měli představu o tom jaké jsou nároky na chov různých druhů SPS korálů.

Obecné parametry a požadavky na péči o méně náročné SPS korály jsou následující:

Teplota: 24-26°C
Salinita: 1,023-1,025
pH: 8,1-8,4
Uhličitanová tvrdost KH: 7-12 dKH
Vápník: 420-450 mg/L
Hořčík: 1290-1350 mg/L
PO4 : 0,02-0,03 mg/L
NO3 : 2-5 mg/L
Průtok vody: střední až vysoký
Osvětlení: Střední až vysoká intenzita
Umístění: většinou horní dvě třetiny akvária